http://nagydoki.npage.de

Dr. Nagy Antal - Krasznabélteki hagyományok, történetek, játékok

 

 

 

                                    A BÉLTEKI FA SZÚ.

 

      Már zsenge gyermekkoromban nagy érdeklődést tanúsítottam egy láthatatlan élőlény iránt, amely az éjszaka csendjében percegett a gerendában a fejem felett és én semmit sem tehettem azért, hogy elhallgattassam . Aztán kerékgyártóinas  koromban amikor a fát megdolgoztuk, gyakran találkoztam vele s elégedetten nyitottam meg titkos járatait, sokszor lefejezve a faragóbárddal  a szúlárvát.                                                                                         Később az iskolában megtanultam, hogy a harkály amely fáradhatatlanul kopogtatja a fát, arra szakosodott, hogy erős csőrével kiássa járataiból a kövérre hízott lárvát, meggyógyítván ezzel a fát.                                                                                A bélteki fa szú azért különleges, mert egy rendhagyó hittanórán tanultam meg a szúnak különböző fajtáit .

                        Az ötvenes évek derekán s még azután is  a gyerekeknek tilos volt hittanórára járni, és szentmise idején is ( pont vasárnap délelőtt tíz órakor) iskolai tevékenységre hívták be a tanulókat, főleg a pionírokat . Persze a  pionírnyakkendőnket mindig a zsebünkben s nem a nyakunkban hordoztuk és gyakran használtuk zsebkendő helyett . Olyan jó selymes volt ! Tanáraink, mint Holczmann, Vasil Vasile, vagy a fullajtárja a Patkány valósággal követtek bennünket, hova megyünk. (   Patkány nem volt tanár, csak pártaktivista mitugrász ember. Boldan volt a családneve. Ő látta el a sok kupcihért a pincében akik a faluba jöttek "látogatóba" . Mondták is neki : Szaladj Patkány, mert várnak a nagykutyák !) Kevésbé volt jelen Willányi, Schmied, Oli tanító néni, Karikás, Medvey, Medveyné, de ők is néha őrt álltak a templom környékén, hogy megakadályozzák a hittanórán való részvételt, melyet késő délután  tartottak s a templom hátulsó kapujánál volt a bemenet a hittanterembe. Később ezt Brunner plébános felsőbb utasításra lezárta s megtanított bennünket, hogy a papi lak bejáratától a nagy tujafák mellett, hogyan lehet elérni a hittantermet. De ez a bejárat szembe forma volt  az iskolával, így a tanári ablakából könnyen megláttak bennünket s másnap,vagy pionírgyűlésen jött a letolás és kipellengérezés. A pap néha a sekrestyén s az oldalhajón keresztül vezetett bennünket a hittanterembe, melynek a hátsó bejárata zárva volt, vagy a lakásán tartotta meg az órát . Így nem zavartak meg bennünket. Persze mi vásott kölykök még titkosabb utat találtunk oly módon, hogy hátul a patikával szemben lévő telek kerítéséről átmásztunk a templomkert magas falára s azon haladva egy diófán lemásztunk pont a hittanterem bejárata előtt és huss be ! ( Mint a mókus fenn a fán. ) A környéket a templomsikátorok egyikéből közelítettük meg. Popomájerék, Almásiék vagy Harasztiék felől, mindenféleképpen a templom mögül . Minket aztán senki sem látott hittanórára  menni !  Azon az ominózus hittanórán is összegyűltünk s vártuk, viszonylag csendben a plébános urat, de az nem érkezett. Egyszer csak az ajtón "beesett" két sötétzöld egyenruhába öltözött kapatos ember, mint később megtudtam ezek erdészek voltak, mert egy falopás alkalmával  jóindulatúan elengedtek bennünket apámmal .  Csak egy szánkónyi fát loptunk a közeli erdőből, hogy legyen mit tüzelni s hát nem elkaptak ! De még ha elengedtek is, nagyon megszenvedtünk azért a fáért . A súlytól, na meg a szú "áldásos" tevékenysége miatt, eltörött s kifordult a szánkó egyik talpa s a négy méter hosszú fákat nehéz télben, hóban a hátunkon kellett egyenként levinni a pincénkhez a szőlőhegy tetejéről. Még egy esővízgyűjtő gödörbe is beleestem s ott maradtam lógva a fán . Apám húzott ki szorult helyzetemből . Még jó, hogy víz nem volt a gödörben .

Krasznabéltek látványa a zúzmarás Gundiból . ( A szőlőtőkék kivágva .) Dicig Ágoston felvétele.

Krasznabéltek A pincében kis fűrésszel feldaraboltuk s később zsákban szállítottuk haza az immár megreparált szánkón a tűzifát .    Nos ez a két erdész egymást túllicitálva és gúnyosan röhögve "hittanórát" rögtönzött nekünk, melyben ecsetelték a szúnak az erdőre való káros hatását. Többek között rávilágítottak arra is , hogy minden fa fajtának saját szúja van. Hazatérve elújságoltam anyámnak a "hittanórán" tanultakat . Nem szólt semmit, csak elkomorodott. Később megtudtam, hogy Brunner plébános azért nem jött el a hittanórára, mert neki is "fejtágítót"tartottak  a néptanácson a kupcihérek.              

                   Most leírom a szúról tanultakat, a la  Marincaş &Gabriel:

                    Hát ugyebár adott a SZÚ  . Ez egy a rovarok családjához tartozó kártékony bogár , mert képes egész erdőket kiirtani, megeszi  a faházakat, a mestergerendát,a bútorokat s mindent ami fából van . Kevesen tudják azonban, hogy a Szúnak több fajtája van , mint ahogy nagyon sok fafajta is van. A szú a fakéreg repedéseibe helyezi el petéit s a kikelt lárva  innen, járatokat készítve hatol a fa belsejébe, átvágva annak vízszállító csatornáit, elpusztítva ezzel a fát s még azután is sokáig él benne.  Következtetésképpen minden fában más-más fajta szú találtatik, a fa tulajdonságainak megfelelően.                                                                                                                Feloszthatjuk tehát a fákat, rostjuk szilárdsága alapján, kemény fafajtákra; Például : Bükkfa,Gyertyánfa, Cserfa, Tölgyfa, Akácfa, Som fa, stb., és lágy  fafajtákra; mint: Fenyőfa,Nyárfa,Nyírfa,Égerfa,Juharfa , Gesztenyefa.stb.

                     Feltételezzük, hogy ahány fa van, annyi szú lehetséges ! Így léteznek keményfa szúk és lágy fa szúk. Például: Bükkfa szú, Gyertyánfa szú,Cserefa szú, Tölgyfa szú, Akáckafa szú ( Lilla akác),Majomkenyérfa szú, Somfa szú stb . Ezek mind keményfa szúk. A Fenyőfa szú, Nyárfa szú, Rezgőnyárfa szú,( vibrátor ?) Égerfa szú, Ébenfa szú, stb., mind lágy fa szúk.

Persze van még: Nagy fa, kis fa , görbe fa, vastag fa, vékony fa,bogos fa, akasztó fa,bitó  fa, hajtó fa, hám fa, sámfa, szemöldök fa, talp fa, szerszám fa, nóta fa, nás fa, tojás fa,kenyér fa, ászok fa,parafa, stb. Ezekbe bizony, mindbe beleköltözhet a szú .

                     Annak idején amikor ment a Tévében a Dallas filmsorozat megtanulhattuk mi a keményfa szúnak az ellenszere. Hát a "Szu Elen". S persze a lágy fa szúnak az orvossága a Viagra ! Van még fa som is az erdőben. A harmincas meg az ötvenes években a metszett faszú vitt ki egy s mást az országból nemde ?  Nos ennyit egy rendhagyó természetrajzóráról .     Remélem ezzel is okosabbak lettünk !    Apropó: Mi a különbség az erdész és a cserebogár között ? Az, hogy az erdész zöld ruhában jár és barnát szarik, a cserbogár meg, barna ruhában jár és zöldet szarik . Jó, mi !? Az erdész meg a milicista között pedig egyáltalán nincs különbség, mert egyik sem szeret fizetni egy rundot a kocsmában. Nincs különbség a rendőr meg a disznó között sem, mert egyik sem áll félre a kocsi elől !

       Iskolás korunkban volt egy feladványunk, mellyel előszeretettel bosszantottuk a nálunknál kisebb diákokat.

                         Leírattuk velük az alábbi szöveget :                                                                       Egy fa                                                                                                                                             Nagy  fa                                                                                                                                          Sza  fa                                                                                                                                          Már  fa                                                                                                                                          Ír       fa                                                                                                                                        Ta     fa                                                                                                                                          Le    fa .        

A fákat kihúzva, összeolvasandó a szöveg. Aztán volt a "Trasza mesze trémo Sári."  Ezt fordítva  kellett visszaolvasnia a kisdiáknak .

                   Nagyon érdekes és ismert nótát  olvastam, Mihail Alexandrovics Solohov, "Csendes Don " című regényében. Kötelező házi olvasmány volt . A magyar huszárok ( mindenhol ott voltak ahol verekedni kellett ) sziesztáznak a csaták szünetében s énekelik azt a nótát, hogy: Bírónak a kislánya,   Felmászott a fára, Belement az akáckafaszálka, a lába szárába . Piszkáld ki......stb.      ( Ezt már nehezebb lenne más nyelvre lefordítani.)    Persze a pácienseim is mindig zaklatnak: Doktor úr állapicsa meg vagy zsibassza el ! Mit is lehet erre mondani ?  Nagyon különleges a kemény fa szú és a gumióvszer viszonya és még gumi óvszer szú is van! Óvszerekből is sokféle-fajta létezik . Van fehér, piros,narancssárga, fekete, zöld, lila, höbörcsös felületű,tarajos, feliratos, olajos, síkporos, vasporos, illatos, gumicukor ízű,eper ízű stb. Külön gyártanak a cigányoknak feliratos óvszert . Ez sárga színű.  Azt írja rajta, hogy: "Húzd rá cigány ! " Csak az a baj, hogy sokan közülük nem tudnak olvasni, s ha tudnának is, a sötétben nem látszik az írás. Ez a gyártó cég hibája, mert ha foszforeszkáló betűkkel írnák rá a szöveget, akkor már könnyebb lenne elolvasni és megfogadni a tanácsot, de bizonyára így az ára is több lenne s a cigánynak, nányi lóvé !

                           Egy utolsó kérdés :  Milyen óvszerrel kell részvételezni egy fiatal özvegynél ? Hát mindenesetre, csak fekete színűvel .

                               Valamikor fiatal koromban az óvszert egy kis négyszögletű papírtasakban árulták a drogériákban s azt írta rajta, hogy Vulcan,mely egy stilizált vulkánkitörést ábrázolt. Ritkán lehetett kapni s az is lejárt idejű, szakadékony volt . Érdekes módon a vasporos tasakokon, melyekkel a vaskályhákat kenték le, szintén azt írta Vulcan . Ebből sok félreértés is született, akár az LM (elem) cigaretta esetében .      Diákkorunkban a kökényesdi Zelicskovics Gyuszival kategorizáltuk is a lányokat . *Voltak tutajosok, vasporosok, lóporosok, lőporosok,  kertész és bioszexes lányok . Akkor alakult meg az erdődi középiskolában a Borzdinó banda, melynek alapszabálya a nőellenesség volt, meg a Hörbölő bizottság, melynek tagjai a hazulról hozott liter bort este az internátus udvar egyik eldugott zugában körbeadva ittak meg . Tagja csak az lehetett aki egy liter vizet a bizottság tagjai előtt egy szuszra leeresztett a torkán ! Azért a drogériások is megérték a pénzüket, mert egyesek igen rosszindulatúak voltak.  Unalmukban azzal foglalkoztak, hogy gombostűvel mind kiszúrták az óvszereket. Ezek voltak a cotton szúk.  Így hajtották végre pártunk és kormányunk népesedési politikáját . Még dikhelni sem lehetett nyugodtan abban az időben.  Azért van manapság annyi idegbeteg fiatal !  

Mostanában tanultam meg, ( Hiába na, ha az ember sokat olvas csak tanul valamit ! ) hogy az egyiptomi fáraók obeliszkjei is a Phaloszt ( a férfi nemi szervet ) ábrázolják és sok minden van rávésve . Néhány "nagyfiú " hazavitt magának egy párat,hogy legyen mivel játszadozzon és dicsekedjen . Van a római pápának, na meg a Neapulaion is hazavitt magának egyet . A Washintóéknál is van és amikor már letette a Coltot az öreg, megkérdezték tőle, hogy érzi magát, hogy van ? Félfaszául, mondta volna ! Minden elmúlik,odalesz  ! Az egyszeri tengerészé is, aki a"dákójára" rátetováltatta,hogy Nagybányai Vitéz Horthy Miklós legkedvesebb matróza, de csak a Rózával maradt ! Ki fog ürülni a Bidon is meg a Putina is, immár csend és béke lesz a világon !

*Magyarázat az allegorikus szöveghez, ha valaki nem tudná, vagy nem értené .

                                Tutajos= fa szállító .

                                Vasporos= lásd a Vulcan elnevezést ( ilyet használó). 

                                Lóporos= dörzsölt, nehezen rászedhető .

                                Lőporos=sok  lőgyakorlaton átesett.

                                Kertész=egyik melegágyból ki, a másikba be.

                                Bioszexes= fűvel-fával .

Krasznabéltek a Gundiból nézve nyáron ! Dicig Ágoston felvétele.


Krasznabéltek . A sikáorok .

  

                                                         Tisztelettel, Nagydoki !  2010 február végén .                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                             

                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.                                                                                        

                      

Szatmári sváb hagyományok

Nach oben